مطالب محبوب
خانه > مجله سلامت > تغذیه سالم > مزایا و معایب خوردن غذاهای شیرین

مزایا و معایب خوردن غذاهای شیرین

اگر چه بسیاری از افراد فکر می‌کنند که باید برای خوردن خیلی خوراکی ها شکر اضافه کنند ولی در مورد اکثر خوراکی‌ها که دارای مولکول‌های شکر هستند نباید به آنها شکر اضافی اضافه کرد.

مثلاً کربوهیدرات‌ها دارای مولکول‌های شکر هستند که بر روی بدن تأثیرات مختلفی دارند و در واقع اثرات مثبت و منفی دارند.

کربوهیدرات‌ها به سه گروه تقسیم می‌شوند. شکر ساده، نشاسته و فیبر.

شکر جز اصلی هر سه نوع این کربوهیدرات هاست. شکرهای ساده، گلوکز، گالاکتوز و فروکتوز تنها یک نوع مولکول شکر دارند. شکرهای دوگانه حاوی دو تا شکر تکی هستند که با هم ترکیب می‌شوند و لاکتوز (شکر شیر) را ایجاد می‌کنند که از گلوکز و گلاکتوز تشکیل می‌شود. نشاسته و فیبر مثل سلولز از سه تا یا تعداد بیشتری شکر تشکیل می‌شوند.

کربوهیدرات‌ها منبع اصلی تولید انرژی برای بدن هستند. در طول پروسه گوارش، کربوهیدرات های بدن خرد می‌شوند و شکر را به گلوکز که عموماً قند خون نامیده می‌شوند تبدیل می‌کنند که به این ترتیب انرژی تولید می‌کنند .برای این که بدن انرژی داشته باشد، ۴۵ تا ۶۵ % از کالری مصرفی روزانه باید از کربوهیدرات‌ها دریافت شود.

اگر چه همه قندها انرژی تولید می‌کنند، اما این که چقدر طول می‌کشد تا بدن قند را بشکند به میزان قند دریافتی و سطح آن در خون بستگی دارد. بدن قندهای ساده را سریعتر می‌شکند و موجب افزایش ناگهانی قند خون می‌شود. به مروز زمان با مصرف قندهای ساده و تکرار این پروسه بدن انسولین کمتری تولید می‌کند. این مقاومت انسولین سبب دیابت و بیماری‌های قلبی و افزایش کلسترول می شود. بدن قندهای دیگر از قبیل فیبر و نشاسته‌های دیگر را آهسته‌تر خرد می‌کند در نتیجه میزان قند خون ثابت می‌ماند. به این ترتیب وزن بدن نیز ثابت می‌ماند.

غذاهای شیرین مقدار زیادی کالری و چربی دارند. این عوامل منجر به افزایش وزن و چاقی می‌شوند. از این رو تمام نوشیدنی‌ها و دسرهایی که دارای شکر اضافی هستند از لحاظ ارزش غذایی ضعیف هستند. از این رو خوردن این غذاهای بی‌خاصیت باعث می‌شود به دلیل اینکه بدن را سیر نمی‌کنند باعث افزایش دریافت کالری و در نتیجه افزایش وزن شوند.

سلامت شو

♥ جهت مشاهده پربازدیدترین عکس و فیلم امروز اینجا کلیک کنید

همچنین بخوانید

زن جوان که با کاهش وزن ۱۱۵ کیلوگرمی سوژه رسانه ها شد+عکس

زن چاق در یک سال و نیم ۱۱۵ کیلو لاغر شد! النا گودال زن ۲۹ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A