آخرین خبرها
خانه > کودکان و والدین > نقش مهم پدر در سلامت فرزند

نقش مهم پدر در سلامت فرزند

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که قبل از تولد فرزند، سن مرد و روش زندگی او تأثیرات بسیار چشمگیری بر روی سلامت فرزندش خواهد داشت.

ازخیلی مدت‌ها پیش مطرح شده بود که مادرها از طریق مواردی مثل استعمال دخانیات و مصرف الکل مخصوصا در دوران بارداری بر روی سلامت فرزند خود حتماً تاثیرگذار هستند. اما یک تحقیق درحال انجام نشان می‌دهد که نوع رژیم غذایی، مصرف نوشیدنی‌های الکلی، استعمال دخانیات و سن، احتمال ایجاد موارد منجر به نقص در هنگام تولد، اوتیسم، چاقی، بیماری ذهنی و مشکلات دیگر در کودکان را افزایش می‌دهد.

پروفسور جوانا کیتلینسکا در بیوشیمی و بیولوژی مولکولی و سلولی بسیاری از مطالعات، رابطه بین پدران و سلامتی فرزندانشان را مورد بررسی قرارداد. طی این تحقیق مشخص شد که سن پدر شدن، روش زندگی و موارد خاص نیز حتماً بر روی سلامت فرزند تاثیرگزار می باشد و اثر مستقیم دارد.

در اینجا به چگونگی تأثیر سن و عادات غلط بر روی ژن بشر می‌پردازیم. اگرچه دانشمندان هنوز کاملاً نمی‌دانند که این اثرات چطور به فرزند و حتی نوه منتقل می‌شود ولی نتایجی حاصل شده است که قابل بررسی اند. برای مثال، چاقی یک فرد به گونه‌ای ژن او را تحت تأثیر قرار می‌دهد که احتمال اینکه نسل‌های بعدی حتی چاق تر نیز شوند وجود دارد و یا استعمال دخانیات به طریقی به اسپرم فرد آسیب می‌رساند و این به فرزندان نیز منتقل خواهد شد.

عمده مطالعات انجام شده ارتباط بین این دو را و نه فقط اثر یکی در دیگری را نشان می‌دهند. ریسک‌های مطلق در نقص هنگام تولد و موارد دیگر برای هر تک فرزندی به جا خواهد ماند و محققین هنوز بر این باور هستند که سلامت مادرهای باردار تاثیر بیشتری بر روی سلامت کودک دارد.

اندرو آدزمان رییس بخش مربوط به مطالعه و بررسی رفتار کودکان در سازمان مرکز پزشکی کوهن در نیویورک اعلام کرد که “این یافته ها همواره بر این واقعیت تأکید می‌کنند که ارتباط بین ژنتیک و محیط بسیار پیچیده تر از آنچه که قبلاً گفته می شد می باشد و با تحقیقات بیشتر نتایج مطمئن تری حاصل خواهد شد.”

سلامت شو

♥ جهت مشاهده پربازدیدترین عکس و فیلم امروز اینجا کلیک کنید

Check Also

مجموعه عکس هایی از بازیگران و هنرمندان ایرانی در کنار پدرانشان

مجموعه عکس هایی از بازیگران و هنرمندان ایرانی در کنار پدرانشان ویژه روز مرد سال ۹۶ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A