مطالب محبوب
خانه > اخبار ایران و جهان > بیانیه عجیب اتحادیه اروپا درباره برجام منتشر شد + متن بیانیه

بیانیه عجیب اتحادیه اروپا درباره برجام منتشر شد + متن بیانیه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، شورای اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) در پایگاه اینترنتی خود متن بیانیه‌ای ده ماده ای درباره ایران را منتشر و اعلام کرد:« اتحادیه اروپا، خواسته‌اش را برای گسترش هر چه بیشتر روابط با ایران به شکلی که کاملاً مطابق با برجام باشد، ابراز می‌کند».

Image result for ‫بیانیه اتحادیه اروپا‬‎

متن این بیانیه به شرح زیر است:
۱- با استناد به جمع‌بندی های ماه ژوئیه ۲۰۱۵ و بیانیه مشترک مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، ‌وزیر امور خارجه ایران در جلسه ماه آوریل، اتحادیه اروپا تمایل خود را  برای گسترش همکاری با ایران به شکل کاملاً هماهنگ با برجام ابراز می دارد.

۲- اتحادیه اروپا بار دیگر پایبندی کامل خود را به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)  که تلاشی چندجانبه از سوی ایران و گروه «ای-۳/اتحادیه‌اروپا+۳» است اعلام می دارد. اتحادیه اروپا  از اجرای برجام از سوی همه طرف ها استقبال و خاطرنشان می کند آژانس بین المللی انرژی اتمی از روز اجرای توافق چهار گزارش منتشر و پایبندی ایران به تعهدات هسته ای اش را تأیید کرده است. این اتحادیه بر ضرورت تداوم همکاری کامل ایران به شکلی زمانمند با آژانس بین المللی انرژی اتمی تأکید می کند و از این آژانس در زمینه نظارت بر اجرای توافق هسته ای ایران حمایت می کند. اتحادیه اروپا همچنین ایران را تشویق می کند تا پروتکل الحاقی مربوط به توافق پادمانی را تصویب کند. این اتحادیه بر ضرورت تداوم اجرای کامل و مؤثر برجام در طول دوران حیات این توافق تأکید می کند و بار دیگر حمایت خود را از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در زمینه ایفای نقشش به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک اعلام می دارد.

۳- اتحادیه اروپا به حمایت خود از اجرای کامل و مؤثر برجام، شامل لغو تحریم های مالی و اقتصادی هسته ای و همکاری با بخش خصوصی و عاملان اقتصادی، بویژه بانک ها ادامه می دهد تا رشد تجارت و سرمایه گذاری (در این کشور) را تقویت کند. به طور خاص، دستورالعمل های مبسوطی در زمینه لغو تحریم ها تهیه شده است تا چهارچوب قانونی جدید در این زمینه مشخص باشد. شورای اروپا همچنان با همه طرف های مربوط در این زمینه در ارتباط خواهد بود.

۴-  اتحادیه اروپا از تداوم صدور مجوز صادرات از سوی دفتر کنترل دارائی های خارجی آمریکا برای انتقال هواپیماهای مسافربری و قطعات یدکی و خدمات مربوطه به ایران استقبال می کند و امیدوار است که این اتفاق بیفتد. فروش تعداد قابل توجهی هواپیما به شرکت های هواپیمایی ایرانی پیامی مهم برای اجرای موفقیت آمیز برجام است. استفاده صرفاً صلح آمیز از این هواپیماها باعث بهبود حمل و نقل مسافری و ایمن تر شدن پروازهای مسافری می شود.

۵- پایبندی به تعهدات از سوی همه طرف ها شرط ضروری برای تداوم اعتمادسازی است و امکان بهبود مستمر، پایدار و تدریجی روابط میان اتحادیه اروپا، کشورهای عضو آن و ایران می شود و این موضوع از سوی شورای روابط خارجی در ماه ژوئیه ۲۰۱۵ اعلام شده است.

۶- شورای اروپا بار دیگر حمایت خود را از توسعه روابط میان ایران و اتحادیه اروپا در حوزه هایی که در آن منافع مشترک وجود دارد اعلام می کند: حوزه هایی چون گفتگوی سیاسی، بحث حقوق بشر، همکاری های اقتصادی، تجارت و سرمایه گذاری، کشاورزی، حمل و نقل، انرژی و تغییرات آب و هوایی، همکاری در زمینه برنامه هسته ای صلح آمیز، مسئله محیط زیست، محافظت از غیرنظامیان، حوزه علوم و تحقیقات و نوآوری، آموزش، ارتباطات بین دانشگاهی، فرهنگ، مواد مخدر، بحث مهاجرت، مسائل منطقه ای و بشر دوستانه که همگی در بیانیه مشترک مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف در جلسه ماه آوریل ذکر شده است. این شورا از راهبرد  هماهنگ اتحادیه اروپا در زمینه رابطه تدریجی با ایران حمایت می کند، رابطه ای که جامع است و همکاری در آن با در نظر داشتن منافع مشترک دو طرف صورت می گیرد، رابطه ای که در هنگام بروز اختلاف نظر حیاتی و در عمل سازنده است. در این راستا، شورای اروپا به طور کامل از باز شدن دفتر اتحادیه اروپایی در ایران به عنوان گامی کلیدی برای پیشبرد این اهداف حمایت می کند.

۷- شورای اروپا از گسترش روابط اقتصادی اتحادیه اروپا با ایران در نتیجه اجرای برجام استقبال و بار دیگر حمایت خود را از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی به عنوان راهی برای تقویت اصلاحات اقتصادی مربوطه و پیوستن مجدد این کشور به اقتصاد جهانی و نظام تجارت مبتنی بر قوانین و مقررات اعلام می کند. برای اینکه ایران به طور کامل از مزایای لغو تحریم ها، از جمله رابطه کامل با بانک ها و کسب و کارها، برخوردار شود، مهم است که این کشور با موانع مربوط به سیاست های اقتصادی و مالی، فضای کسب و کار و موانع قانونی مقابله کند. این شورا از تصمیم و تعهد ایران در سطح رده‌های بالای سیاسی برای پیوستن به سازمان «گروه ویژه اقدام مالی» برای مبارزه راهبردی با مسئله پولشویی،‌مقابله با مسائل مربوط به تأمین مالی تروریسم و تصمیم این کشور برای دریافت کمک فنی در این زمینه استقبال می کند و از ایران می خواهد که این تصمیم را سریع و به موقع اجرایی کند. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو، برای همکاری با ایران در این زمینه ها، از جمله کمک فنی برای اجرایی کردن اقدامات «گروه ویژه اقدام مالی» آماده اند و استفاده از امتیازات صادراتی را برای تسهیل تجارت، تأمین مالی پروژه‌ها و سرمایه گذاری در ایران مد نظر قرار می دهند. شورای اروپا از اینکه کشور سومی مأموریت بانک سرمایه گذاری اروپا را در ایران متقبل شود استقبال می کند.

۸- شورای اروپا وعده رئیس جمهور ایران را برای بهبود وضع حقوق بشر در کشور   ملاحظه می کند. اما، وضع  حقوق بشر در ایران همچنان مایه نگرانی است، این مسئله بویژه در مورد استفاده مستمر از مجازات اعدام در مورد نوجوانان و مجرمان مواد مخدر صادق است. اتحادیه اروپا با استفاده از مجازات اعدام در همه شرایط مخالف است. این شورا همچنین از ایران می خواهد تا با گزارشگر ویژه سازمان ملل همکاری کند و به وی اجازه دسترسی دهد. اتحادیه اروپا قصد دارد این مسائل را به شکلی سازنده، از جمله از طریق گفتگو در زمینه حقوق بشر، حل کند؛ گفتگو در زمینه حقوق بشر حوزه های همکاری در این زمینه را بیشتر خواهد کرد.

۹- شورای اروپا نگرانی خود را از افزایش تنش ها در منطقه اعلام می دارد و از راه هایی که به فضای منطقه ای سازنده تر کمک می کند حمایت می کند. ایران نقش منطقه ای مهمی ایفا می کند و بسیار مهم است که این کشور گام های ملموس و سازنده ای بردارد تا شرایط بهتر منطقه را به یک واقعیت تبدیل سازد. اتحادیه اروپا بر رویکرد متعادل خود در منطقه تأکید می کند و از همه کشورهای منطقه می خواهد در راستای تنش زدایی کار کنند و از اقداماتی که به خشونت، فرقه گرایی و تفرقه دامن می زند اجتناب کنند. از این منظر، شورای اروپا نگرانی خود را از افزایش قوای نظامی در منطقه، از جمله برنامه موشکی ایران ابراز می دارد و از این کشور می خواهد از فعالیت هایی که ممکن است به افزایش بی اعتمادی بینجامد پرهیز کند، فعالیت هایی مانند آزمایش موشک های بالستیک که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل همخوانی ندارد و اظهارنظرهای مرتبط در این زمینه.

۱۰- اتحادیه اروپا بار دیگر بر جمع بندی های خود در مورد سوریه در روز ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶ تأکید می کند و خواهان توقف فوری حملات گسترده و نامتناسب رژیم (دولت)سوریه و متحدانش – چه حملات هدفمند چه کورکورانه – علیه غیرنظامیان، پرسنل سازمان های بشر دوستانه و کارکنان پزشکی و همچنین حمله به زیرساخت های غیرنظامی و تأسیسات گروه های بشردوستانه است. بنابراین، شورای اروپا تأکید می کند که ایران از نفوذ خود بر رژیم (دولت ) سوریه برای پایان دادن به خشونت ها علیه غیرنظامیان، پرسنل سازمان های بشر دوستانه و کارکنان پزشکی و همچنین حمله به زیرساخت های غیرنظامی و تأسیسات گروه های بشردوستانه استفاده و دسترسی نامحدود گروه های بشردوستانه به تمامی مناطق کشور را امکان پذیر کند و به شکلی سازنده در یک فرایند سیاسی مبتنی بر مذاکره مشارکت داشته باشد. شورای اروپا همچنین ایران را تشویق می کند تا به هموار شدن زمینه برای از سرگیری یک فرایند سیاسی جامع سوری تحت نظارت سازمان ملل کمک کند. این شورا از تلاش های مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این زمینه استقبال می کند و از وی می خواهد تا با همکاری نقش آفرینان کلیدی منطقه از تلاش های استفان دمیستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه حمایت کند.

♥ جهت مشاهده پربازدیدترین عکس و فیلم امروز اینجا کلیک کنید

همچنین بخوانید

واکنش بهنوش بختیاری به سلفی گرفتن نمایندگان مجلس با موگرینی + عکس

واکنش بهنوش بختیاری به سلفی گرفتن نمایندگان مجلس با موگرینی بهنوش بختیاری هنرمند خوب کشورمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A