مطالب محبوب
خانه > فرهنگ و هنر > دنیای هنرمندان > تولدت مبارک برای ستاره ها، از “اما استون” تا “آلن دلون”

تولدت مبارک برای ستاره ها، از “اما استون” تا “آلن دلون”

طی هفته ای که گذشت بسیاری از ستاره ها زادروزشان را جشن گرفتند: از لرد ۲۰ ساله بگیرید تا آلن دلون ۸۱ ساله. در اینجا نگاهی به نکات و حقایق جالب زندگی ستاره هایی که در هفته پیش به دنیا آمدند می اندازیم.
تیلدا سوئینتن ۵۶ ساله شد
کاترین ماتیلدا “تیلدا” سوئینتن (Tilda Swinton) زاده ۵ نوامبر ۱۹۶۰ بازیگر، مدل و منبع الهام فشن است که به خاطر نقش هایی که در فیلم های هنری، مستقل و پرفروش بازی کرده مشهور است.
وی تابحال سه جایزه بفتا، یک جایزه بیفا و یک جایزه اسکار دریافت کرده است. او حرفه بازیگری را با فیلم هایی به کارگردانی درک جارمن از جمله «کاراواجو» (۱۹۸۶) و پس از آن «پایان انگلستان» (۱۹۸۸) و «مرثیه جنگ» (۱۹۸۹) آغاز کرد.
سوئینتن کاپ ولپی بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم ونیز را به خاطر نقش ایزابلای فرانسه در فیلم «ادوارد دوم» (۱۹۹۱) بدست آورد. سپس در نقش سالی پاتر در فیلم «اورلاندو» (۱۹۹۲) بازی کرد و نامزد جایزه بهترین بازیگر زن جوایز فیلم اروپا شد.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
فیلم «انتهای عمیق» (۲۰۰۱) برای او نامزدی جایزه گلدن گلوب را به همراه داشت. فیلم های «آسمان وانیلی» (۲۰۰۱)، «اقتباس» (۲۰۰۲)، «آدام جوان» (۲۰۰۳) و «کنستانتین» (۲۰۰۵) پس از آن آمدند. تیلدا در درام جنائی «جولیا» (۲۰۰۸)، «من عشق هستم» (۲۰۰۹) و فیلم مهیج روانشناسانه «باید در مورد کوین صحبت کنیم» (۲۰۱۱) نیز نقش آفرینی نمود. درام فانتزی رمانتیک «فقط عشاق زنده ماندند» (۲۰۱۴) یکی دیگر از فیلم های اخیر اوست که در آن با تام هیدلستون همبازی شد.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
ولی مهمتر از همه بازی او در نقش جادوگر سفید در سری فیلم های «خاطرات نارنیا» (۲۰۰۵-۲۰۱۰) در یادها مانده است. سوئینتن جایزه اسکار بهترین بازیگر زن در نقش مکمل و جایزه بفتای بهترین بازیگر زن در نقش مکمل را برای نقش کارن کرودر وکیل در فیلم «مایکل کلیتون» (۲۰۰۷) گرفت. دیگر فیلم هایی که او در آنها بازی کرده عبارتند از: «مورد عجیب بنجامین باتن» (۲۰۰۸)، «بعد از خواندن بسوزان» (۲۰۰۸)، «قلمرو طلوع ماه» (۲۰۱۲)، «برف‌شکن» (۲۰۱۳)، «هتل گراند بوداپست» (۲۰۱۴)، «فاجعه» (۲۰۱۵)، «شیرجه» (۲۰۱۵) و «دکتر استرنج» (۲۰۱۶).
در سال ۲۰۰۵ بود که وی جایزه ریچارد هریس را در مراسم جوایز فیلم مستقل بریتانیا به خاطر کمک هایی که به صنعت فیلم بریتانیا کرده بود بدست آورد. در سال ۲۰۱۳ نیز موزه هنرهای مدرن از او تشکر ویژه به عمل آورد. وی با طراحان مد ویکتور و رولف همکاری کرده است. در همان سال او از سوی مجله گاردین به عنوان یکی از ۵۰ ستاره خوش استایل دنیا انتخاب شد و همواره در لیست های خوش پوش ترین و خوش استایل ترین های بین المللی قرار می گیرد. در ماه مه ۲۰۱۳ اعلام شد که تیلدا چهره تبلیغاتی کلکسیون پیش از پائیز شنل شده است. این کلکسیون از فشن و پارچه های سنتی اسکاتلندی الهام گرفته شده بود.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
در سال ۱۹۸۸ تیلدا یکی از اعضای هیئت داوران جشنواره فیلم بین المللی برلین بود. در سال ۱۹۹۳ عضوی از هیئت داوران جشنواره فیلم بین المللی مسکو شد. سوئینتن و همسر سابقش جان بایرن دو فرزند به نام های آنر و اگزاویر دارند که دوقلوهای متولد اکتبر ۱۹۹۷ هستند. تیلدا همراه با دوقلوها و ساندرو کاپ، نقاش آلمانی-نیوزیلندی در نیرن، در منطقه هایلند اسکاتلند زندگی می کند. دارایی خالص تیلدا سوئینتن ۱۰ میلیون دلار برآورد شده است.

۵ نوامبر، زادروز ویوین لی

ویوین لی (Vivien Leigh) که با نام «بانو اولیویه» نیز شناخته می شود، زاده ۵ نوامبر ۱۹۱۳ و درگذشته به تاریخ ۸ ژوئیه ۱۹۶۷، بازیگر زن انگلیسی بود که برای بازی در فیلم های «بر باد رفته» (۱۹۳۹) در نقش اسکارلت اوهارا و فیلم «اتوبوسی به نام هوس» (۱۹۵۱) در نقش بلانش دوبوآ، دو بار برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد.
او در شهر دارجلینگ هند به دنیا آمد، اما برای ادامه تحصیل به بریتانیا برگشت. کودکی‌اش را در مدارس مذهبی گذراند و بعد از آن وارد آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک شد و در رشته بازیگری درس خواند. در ۱۹ سالگی با وکیلی به نام لی هولمن ازدواج کرد که در سال بعد از وی صاحب دختر بنام سوزان گردید. ویوین بعدها نام کوچک همسرش را به عنوان نام خانوادگی هنری اش برگزید.
 «تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
ویوین بیشتر به خاطر همسر دومش مشهور شد. وی در دوران بازیگری‌اش در نقش‌های شکسپیری در تئاتر اولدویک لندن با لارنس اولیویه، بازیگر بزرگ تئاتر و سینمای بریتانیا آشنا شد. برای نخستین بار در سال ۱۹۳۷ در نمایش هملت، در نقش اوفلیا بود که در مقابل لارنس اولیویه قرار گرفت.
در همین سالها بود که عاشق اولیویه شد، عشقی که سرانجامش ازدواج و زندگی مشترک بیست ساله توأم با تنش و افتخار بود. آنها هر دو از همسرانشان جدا شدند و در سال ۱۹۴۰ با هم ازدواج کردند. به اعتقاد ریچارد استرلینگ، مورخ سینما، سه نقش آیکونیک اسکارلت اوهارا، بلانش دو بوآ و لیدی اولیویه بودند که افسانه ویوین لی را تشکیل دادند. رابطه پر حرارت و ازدواج عاشقانه آن دو مورد توجه مردم و همواره بر سر زبان‌ها بود. ویوین اتکای زیادی به اولیویه داشت و او را نیروی محرکه خویش می‌دانست.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»

در دهه پنجاه، با تشدید بیماری‌های روانی و جسمیویوین، رابطه او با لارنس اولیویه نیز دچار تنش شد و در نهایت آن‌ها در سال ۱۹۶۰ از هم جدا شدند. او بعد از جدایی از لارنس اولیویه نیز به بازی‌اش در تئاتر ادامه داد، اگرچه هرگز نتوانست موفقیت‌های دوران گذشته را تکرار کند. ویوین جایزه تونی را به خاطر کارش در نسخه موزیکال برادوی «توواریچ» (۱۹۶۳) دریافت کرد.

«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
«بر باد رفته» برای لی توجه عمومی و شهرت به ارمغان آورد؛ ولی او خود می گفت: «من ستاره سینما نیستم. من هنرپیشه ام. ستاره سینما بودن زندگی غلطی است و ستاره های سینما با ارزش های تصنعی و فقط برای دیده شدن زندگی می کنند. ولی هنرپیشه های زن سالها در یادها می مانند و نقش های فوق العاده ای برای آنها وجود دارد که بازی کنند.» فیلم «بر باد رفته» ۱۰ جایزه اسکار برد از جمله جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن که نصیب لی شد. او در روز هشتم جولای ۱۹۶۷ در سن ۵۳ سالگی در اثر سل در لندن درگذشت. دارایی خالص او ۱۰ میلیون دلار برآورد شده است.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»

اما استون ۲۸ ساله شد

امیلی جین “اِما” استون (Emma Stone) زاده ششم نوامبر ۱۹۸۸، بازیگر آمریکایی است که در اسکاتزدیل آریزونا بزرگ شده است. استون از کودکی مجذوب بازیگری شده بود و اولین نقشش را در سال ۲۰۰۰ در تئاتر «باد در درختان بید» بازی کرد. در نوجوانی با مادرش به لوس آنجلس نقل مکان کردند و اولین بار با برنامه «در جستجوی خانواده نیو پارتریج» (۲۰۰۴) وارد تلویزیون شد، شوی رئالیتی که فقط قسمت اول آن ساخته شد و فروش نرفت. پس از یک سری نقش های تلویزیونی کوچک، استون جایزه هالیوود جوان را برای اولین فیلم سینمایی اش، «خیلی بد» (۲۰۰۷) بدست آورد و توجه مثبتی نیز برای نقشی که در فیلم «سرزمین زامبی ها» (۲۰۰۹) بازی کرده بود از سوی رسانه ها به خود جلب کرد.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
کمدی نوجوانانه «مثل آب خوردن» (۲۰۱۰) اولین فیلمی بود که استون در آن ستاره اصلی فیلم بود و به خاطر آن نامزدی جایزه بفتای بازیگر نوپا و جایزه گلدن گلوب را بدست آورد. این نقش با فیلم موفق تجاری «دیوانه وار، احمقانه، عشق» (۲۰۱۱) همراه شد و پس از آن نیز نقش مکملی در فیلم درام تحسین شده «خدمتکاران» (۲۰۱۱) بازی کرد. نقطه عطف شهرت اما استون، بازی در نقش گوئن استیسی در فیلم ابرقهرمانی «مرد عنکبوتی شگفت انگیز» (۲۰۱۲) و دنباله آن که در سال ۲۰۱۴ ساخته شد بود.
او برای نقش معتاد در حال بهبودی در درام کمدی «مرد پرنده ای» (۲۰۱۴) نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر زن در نقش مکمل شد. اولین حضور او در تئاتر برادوی با موزیکال «کاباره» (۲۰۱۴-۲۰۱۵) بود. استون کاپ ولپی بهترین هنرپیشه زن را برای بازی در موزیکال «لا لا لند» (۲۰۱۶) به دست آورد.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
استون که در سال ۲۰۱۵ یکی از بالاترین دستمزدها را در میان بازیگران زن دنیا داشته، یک بار نامزد جایزه اسکار، دو بار نامزد جایزه بفتا و دو بار نامزد جایزه گلدن گلوب شده است و دوباره جایزه SAG را بدست آورده است. اما در کنار بازیگری برای سازمان های خیریه و کمپین های دیگر از جمله کمپین مبارزه به سرطان سینه فعالیت می کند. وی دوستی نزدیکی با جنیفر لارنس و تیلور سوئیفت دارد.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
طی فیلمبرداری فیلم «مرد عنکبوتی شگفت انگیز» در سال ۲۰۱۰ با همبازی اش، اندرو گارفیلد دوست شد و رابطه آنها دائماً سوژه رسانه ها بود ولی این زوج در این باره سکوت کردند، در عین حال در مراسم مختلف با هم حضور می یافتند تا اینکه در سال ۲۰۱۵ از هم جدا شدند. دارایی خالص اما استون ۸ میلیون دلار برآورد شده است.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»

لرد ۲۰ ساله شد

اِلا ماریا لانی یِلیچ-اوکانر (Lorde) زاده ۷ نوامبر ۱۹۹۶ که با نام هنری لرد شناخته می شود، خواننده و ترانه سرای نیوزیلندی است. الا که در تاکاپونا به دنیا آمد و در دوون پورت اوکلند بزرگ شد، از کودکی به بازیگری علاقمند شد. در سال های نوجوانی با گروه موسیقی یونیورسال قرارداد امضا کرد و با جوئل لیتل ترانه سرا و تهیه کننده همکاری کرد که بعدها ترانه های بیشتر کارهای او را نوشته و تهیه کنندگی آنها را انجام داد. اولین آهنگ مهمی که منتشر کرد، The Love Club EP نام داشت که در مارس ۲۰۱۳ به بازار آمد و در چارت های موزیک ملی کشورهای نیوزیلند و استرالیا به رتبه دوم دست یافت.
 «تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
اواسط سال ۲۰۱۳ بود که او اولین سینگل خود را با عنوان «سلطنتی‌ها» را منتشر کرد که تبدیل به آهنگی موفق در سطح بین المللی شد و الا ماریا جوانترین هنرمند سولو (و تنها هنرمندی نیوزیلندی) شد که در فهرست ۱۰۰ آهنگ برتر بیلبورد از سال ۱۹۸۷ تابحال، در آمریکا به رتبه نامبر وان می رسد. اواخر سال ۲۰۱۳ او اولین آلبوم استودیویی اش را با عنوان Pure Heroine به بازار رساند. این آهنگ در صدر چارت های موزیک نیوزیلند و استرالیا قرار گرفت و به رتبه سوم فهرست ۲۰۰ آهنگ برتر بیلبورد در آمریکا رسید. در سال ۲۰۱۴ لرد تک آهنگ Yellow Flicker Beat را برای فیلم سینمایی «عطش مبارزه: مرغ مقلد – بخش اول» ساخت.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
لرد دو جایزه گرمی، یک جایزه بریت و ده جایزه موزیک نیوزیلند را به دست آورده است. در سال ۲۰۱۳ او از سوی مجله تایم به عنوان یکی از بانفوذترین نوجوانان دنیا شناخته شد و سال بعد مجله فوربس او را در فهرست «۳۰ فرد موفق زیر ۳۰ سال» قرار داد. لرد به این علت این نام را برای خود برگزیده که از ایده «اشرافی ها و اشرافی‌گری» خوشش می آمده، ولی از آنجائیکه کلمه Lord زیادی مردانه بود، حرف e را به انتهای آن اضافه کرد تا آن را زنانه تر کند. دارایی خالص لرد ۹ میلیون دلار برآورد شده است.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»

آلن دلون ۸۱ ساله شد

آلن فابین موریس مارسل دلون (Alain Delon) زاده ۸ نوامبر ۱۹۳۵، بازیگر و تاجر فرانسوی-سوئیسی است که در دهه شصت به عنوان یکی از برجسته ترین بازیگران اروپا و نماد جذابیت سینمایی مشهور شد. او برای بازی در فیلم هایی مانند «روکو و برادرانش» (۱۹۶۰)، «ظهر بنفش» (۱۹۶۰)، «کسوف» (۱۹۶۲)، «پلنگ» (۱۹۶۳)، «فرمانده گمشده» (۱۹۶۶) و «سامورایی» (۱۹۶۷) تحسین منتقدین را به دست آورد.
 «تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
در طول مدت بازیگری اش، دلون با کارگردانان مشهور بسیاری از جمله لوکینو ویسکونتی، ژان-لوک گدار، ژان-پیر ملویل، میکل‌آنجلو آنتونیونی و لوئی مال کار کرد و افتخارات بسیاری کسب کرد. در چهل و پنجمین جشنواره فیلم بین المللی برلین جایزه خرس طلایی افتخاری را دریافت کرد. در فوریه ۱۹۹۱ شوالیه لژیون دونور شد و در سال ۲۰۰۵ افیسیه شد. آهنگ «قاتل زیبا» از مدونا به یاد آلن دلون ساخته شده است.
دلون در جشنواره کن توسط دیوید او. سلزنیک که استعدادیاب بود کشف شد. پس از تست بازیگری او به آلن پیشنهاد قرارداد داد، به شرطی که زبان انگلیسی را یاد بگیرد. آلن به پاریس برگشت تا انگلیسی بخواند، ولی با ایو الگره کارگردان فرانسوی آشنا شد و تصمیم گرفت در فرانسه بماند و بازیگری را شروع کند. فیلم موفق «زنان ضعیف هستند» اولین تجربه سینمایی اش بود که در آمریکا هم دیده شد.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
آلن دو فیلم بازی کرد که موجب شهرت بین المللی او شد: یکی فیلم «ظهر بنفش» کاری از رنه کلمان بود که بر اساس رمان «آقای ریپلی بااستعداد» اثر پاتریشیا های‌اسمیت ساخته شد و آلن برای این نقش تحسین منتقدین را برانگیخت و نویسنده اثر نیز بازی او را دوست داشت؛ و دیگری فیلم «روکو و برادرانش» ساخته لوکینو ویسکونتی بود که باز هم بازی دلون در این فیلم توسط منتقدان سینما مورد تمجید قرار گرفت.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
در مارس ۱۹۵۹ آلن با رومی اشنایدر، بازیگر معروف نامزد کرد که در فیلم «کریستین» (۱۹۵۸) با او همبازی بود و قبل از آنکه کارشان به ازدواج کشیده شود از هم جدا شدند. در مدتی که او با رومی بود، با نیکو، بازیگر، مدل و خوانند آلمانی رابطه داشت که از او صاحب پسری به نام کریستین آرون شد که این پسر بیشتر توسط والدین دلون بزرگ شد. سپس در اوت ۱۹۶۴ با ناتالی بارتلمی ازدواج کرد و از او صاحب یک پسر به نام آنتونی شد که این زوج در سال ۱۹۶۹ از هم جدا شدند.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
در سال ۱۹۶۸ طی فیلمبرداری فیلم «جف» آلن با میری دارک هنرپیشه فرانسوی آشنا شد که با او رابطه ای آغاز کرد که ۱۵ سال طول کشید. در سن ۵۲ سالگی در سال ۱۹۸۷ وی با مدلی هلندی به نام رزالی وان بریمن ازدواج کرد و از او صاحب دختری به نام آنوشکا و پسری به نام آلن-فابین شد که در سال ۲۰۰۲ از او نیز جدا شد.
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
آلن در سال ۱۹۹۸ در فیلم «نیمه شانس» ساخته پاتریس لوکونت بازی کرد و سپس اعلام بازنشستگی کرد و گفت: «من در اکثر فیلم‌هایی که بازی کرده‌ ام یا دزد بوده‌ام یا پلیس، اما جالب این است که فرقی نمی‌کرده است که چه کاره بوده‌ام، در همه فیلم‌ها تنها بوده‌ام. نمی‌دانم اما فکر می‌کنم کارگردان‌ها و حتی تماشاگران همیشه دوست دارند مرا تنها ببینند».
«تولدت مبارک» برای ستاره ها؛ از «لرد» تا «آلن دلون»
هر چند که پس از آن در فیلم های دیگری نیز بازی کرد و از آخرین فیلم هایی که دلون بازی کرده می توان به فیلم «آستریکس و بازی های المپیک» (۲۰۰۸) در نقش ژولیوس سزار، در کنار ژرار دوپاردیو، و همچنین فیلم «سال نو مبارک، مادران» (۲۰۱۲) در نقش خودش، می توان اشاره کرد. آلن دلون از سال ۱۹۹۹ همراه با دو فرزندش در کشور سوییس ساکن است. دارایی خالص آلن دلون حدوداً ۷۶۵ میلیون دلار از جمله سهام، املاک، دارایی های لاکچری و قایق و هواپیمای شخصی، برآورد شده است که این رقم توسط منبعی تأیید نشده است.
منبع:bartarinha
♥ جهت مشاهده پربازدیدترین عکس و فیلم امروز اینجا کلیک کنید

همچنین بخوانید

عکس پروفایل برای روز تولد، زیبا و جدید

مجموعه ای از عکس های پروفایل زیبا و خاص روز تولد برای شما عزیزان گردآوری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A