آخرین خبرها
خانه > مجله سلامت > دلایل راه رفتن در خواب

دلایل راه رفتن در خواب

Image result for ‫راه رفتن در خواب‬‎
ایر دلایل راه رفتن در خواب عبارتند از الکل، استرس، و تغییر در برنامه خواب. به علاوه اختلال در سیستم گابا، که از حرکت در طول خواب جلوگیری می کند، می تواند موجب راه رفتن در خواب شود.

از خواب بیدار می‌شوید و تمام آشپزخانه را می‌گردید تا ظرف غذا را پیدا کنید اما در نهایت می‌بینید که لپ تاپ شما در سبد لباس است. دو حالت وجود دارد: یا بچه‌های دانشکده شبانه به خانه شما حمله کرده اند یا یک نفر شب‌ها در خواب راه می‌رود.

راه رفتن در خواب نوعی نابهنجاری خواب به شمار می‌رود، یک اصطلاح فانتزی برای رفتار غیرعادی در خواب. حدود ۳۰ درصد از بزرگسالان در آمریکا حداقل یکبار در طول زندگیشان و حدود ۴ درصد از آنها در سال گذشته یک یا چند بار در خواب راه رفته اند. علاوه بر خواب کوتاه و قدم زدن، از بین سایر نشانه های ثبت شده راه رفتن در خواب می توان باز کردن چشم ها بدون اینکه فرد بیدار باشد و حرف های بی معنی را نام برد. آیا شما در خواب راه می روید؟ بعضی از افرادی که در خواب راه می روند کارهای عادی انجام می دهند مانند قدم زدن در راهرو، اما بعضی دیگر کودک درون خودشان را در آشپزخانه بغل می کنند.

اکثر راه رفتن ها در خواب کمتر از ۱۰ دقیقه طول می کشد، اما وقتی آن فرد از خواب بیدار می شود، هیچ چیز را به خاطر نمی آورد. بیشتر افرادی که در خواب راه می روند، کودکان هستند اما هنوز تعداد زیادی از بزرگسالان شب ها در خواب قدم می زنند. در حقیقت در یکی از تحقیقات اخیر مشخص شد که احتمال راه رفتن در خواب بین مردم آمریکا نسبت به دهه ۱۹۷۰ بیشتر شده است. ممکن است به این دلیل باشد که امروزه مردم آمریکا بیشتر از ۳۰ سال قبل داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند و عارضه جانبی بعضی از این داروها ممکن است راه رفتن در خواب باشد. (شایان ذکر است که احتمال راه رفتن در خواب در افراد مبتلا به افسردگی شدید بیشتر از سایر افراد است.)

سایر دلایل راه رفتن در خواب عبارتند از الکل، استرس، و تغییر در برنامه خواب. به علاوه اختلال در سیستم گابا، که از حرکت در طول خواب جلوگیری می کند، می تواند موجب راه رفتن در خواب شود.

اگر شما ناظر این اتفاق هستید، نباید آنها را بیدار کنید و در عوض بهتر است آنها را به تختخواب هدایت کنید. از نظر آماری، فقط ۲ درصد از افرادی که در خواب راه می روند هنگام تحریک شدن رفتار خشونت آمیزی از خود نشان می دهند، بنابراین امیدواریم وقتی شما دوستتان را ناگهان در حین راه رفتن در خواب بیدار می کنید، شانس با شما یار باشد.

طرح عملیاتی شما

بسته به اهمیت این مشکل، راهکارهای مختلفی برای مقابله با راه رفتن در خواب وجود دارد. اگر این عمل ناشی از سایر مشکلات پزشکی باشد، از قبیل اختلال تنفس در خواب، باید ابتدا این اختلال را درمان کنید. بعضی از افرادی که در خواب راه می روند از روان‌درمانی کمک می گیرند. این نوع درمان می تواند در رفع عوامل روانی استرس‌زا که موجب اختلال خواب می شوند، کمک کند. درمان دیگر بیداری‌های پیش بینی شده، یا بیدار کردن بیمار در چند شب متوالی است.

اگر راه رفتن در خواب برای شما یک مشکل جدی است، برای دریافت مشاوره خصوصی به پزشک یا متخصص خواب مراجعه کنید.

سلامت شو

♥ جهت مشاهده پربازدیدترین عکس و فیلم امروز اینجا کلیک کنید

Check Also

تأثیر دیر خوابیدن روی هوش و خلاقیت

خیلی از افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند، به هیچ‌وجه حاضر نیستند از این عادت دست …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A