آخرین خبرها
خانه > گردشگری > مجلل ترین خانه تهران متعلق به دوران قاجار + تصاویر

مجلل ترین خانه تهران متعلق به دوران قاجار + تصاویر

صاحب گرانترین خانه در تهران، این خانه را به دانشگاه تهران اهدا کرده است که یک اثر هنری متعلق به همه ایرانیان می باشد.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از راستان نیوز، این خانه که یکى از گران ترین خانه هاى ایران است متعلق به محسن مقدم، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران بوده که در سال ١٣٥١ به دانشگاه تهران اهدا شده است. این خانه به حیاط موزه مقدم یا باغ موزه مقدم، شهرت دارد.
Image result for ‫موزه مقدم دانشگاه تهران‬‎

پیشینه تاریخی خانه مقدم یا موزه مقدم

موزه مقدم دانشگاه تهران و درحقیقت خانه مقدم از جمله خانه های مجلل دوران قاجار متعلق به یکی از درباریان آن زمان به نام محمد تقی خان احتساب الملک بوده است. احتساب الملک دارای دو پسر به نام های حسن و محسن بود که جهت ادامه تحصیل به اروپا رفتند.
حسن در فعالیت های ادبی، سیاسی و اجتماعی حضور فعالی داشت و در جوانی فوت کرد. از او نمایشنامه بسیار معروف «جعفرخان از فرنگ آمده» به جا مانده است.
برادر کوچکتر محسن پس از اتمام تحصیلات خود در رشته های نقاشی، تاریخ هنر و باستان شناسی در سال ۱۳۱۵ ه. ش به وطن بازگشت و به همراه همسر فرانسوی خود «سُلما» در خانه پدری محل کنونی موزه مقدم ساکن گردیدند.
Image result for ‫موزه مقدم دانشگاه تهران‬‎
خانه مقدم قبل از تغییرات فعلی
آنها در کنار فعالیت های علمی به گردآوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی پرداختند. استاد مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع آوری شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و غیره را با الهام از فضاهای سنتی تاریخی به نحو چشمگیری در جای جای این عمارت قدیمی نصب و برخی دیگر مانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد تاریخی و غیره را با نظم و ترتیب خاصی در خانه پدری نگهداری نمود.
Image result for ‫موزه مقدم دانشگاه تهران‬‎
در سال ۱۳۵۱ه. ش، زنده یاد استاد مقدم استاد ممتاز دانشگاه تهران با توجه به علاقه وافرش به علم، تاریخ و هنر، خانه پدری خود را به همراه آثار نفیس گردآوری شده وقف دانشگاه تهران نمود.
استاد محسن مقدم در سال ۱۳۶۶ ه. ش دارفانی را وداع گفت و پس از مرگِ همسر ایشان در سال ۱۳۶۹ه. ش، تولیت موزه مقدم در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار گرفت.
از ویژگی های بارز این موزه همگون بودن نسبی فضای معماری با آثار تاریخی موجود در آن است، فضایی که با مساحتی برابر با ۲۱۱۷ مترمربع شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری است.
Image result for ‫موزه مقدم دانشگاه تهران‬‎
تصاویر خانه مقدم (موزه مقدم)
Image result for ‫موزه مقدم دانشگاه تهران‬‎
تصاویر خانه مقدم (موزه مقدم) در تهران
Image result for ‫موزه مقدم دانشگاه تهران‬‎
تصاویر خانه مقدم (موزه مقدم) در زمستان
Image result for ‫موزه مقدم دانشگاه تهران‬‎
عکس های موزه مقدم دانشگاه تهران
Related image
♥ جهت مشاهده پربازدیدترین عکس و فیلم امروز اینجا کلیک کنید

Check Also

سنجاب هایی که با عکاس خود دوست شدند+تصاویر

وبسایت روزیاتو: گیرت وِگن یک عکاس حیات وحش است که به مدت ۴ سال از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A