سرخط خبرها
خانه > مجله سلامت > فواید فریز کردن اسپرم

فواید فریز کردن اسپرم

فواید فریز کردن اسپرم

مبحث طب توليد مثل به سرعت در حال پيشرفت مي باشد .طبق گزارش سازمان بهداشت جهاني ۱۵_۱۰ درصد از زوجهاي جهان با مشكل نازايي مواجه اند كه بيش از ۱٫۵ميليون از اين زوج ها ،ايراني مي باشند از اين تعداد حدود ۳۰درصد مشكلات ناباروري مربوط به اختلالات شاخص هاي باروري در مردان و ۲۰ درصد مربوط به اختلالات طرفين بوده كه در كل اختلالات ناباروري مردان، در حدود ۵۰درصد موارد ناباروري زوجين را شامل مي شود. از سالهاي پيش استفاده از جراحي براي رفع نقايص ساختمان دستگاه توليد مثل، استفاده از داروهاي باروري براي تحريك تخمك گذاري از جمله روشهاي رايج درماني بوده ليكن اين اقدامات براي تنها گروهي از زوجهاي نابارور مؤثر است در حالي كه روش هاي جديد از جمله روش انتقال اسپرم به رحم(IUI) ،IVF، ICSI به عنوان گزينه هايي مناسب براي ساير زوج هايي كه از روش هاي قبل بارور نشده اند، استفاده مي شود. استفاده از تكنيك هاي انجماد و نگهداري سلول هاي جنسي افراد به منظور حفظ قدرت باروري آنها هم براي برخي بيماران به كار گرفته مي شود. بكار گيري شيوه هاي انجماد در بيماران مبتلا به سرطان از لحاظ حفظ قدرت باروري آنها اهميت ويژه اي خواهد. البته بعضاً ديده شده سرطان ارتباطي به اندام توليد مثلي نداشته، اما شيمي درماني و پرتودرماني كه براي بيمار انجام مي شود به طور غير مستقيم به تخريب بسياري از سلول هاي توليد مثلي (اسپرم و تخمك) مي انجامد. شيمي درماني، اشعه درماني، جراحي و يا مجموع اقداماتي كه در درمان سرطان مورد استفاده قرار مي گيرد، براساس نوع، ميزان و مدت استفاده مي توانند موجب عقيمي و ناباروري فرد شود.
همچنين امروزه با گسترش فرهنگ تنظيم خانواده، اغلب مردان تمايل به عمل وازكتومي را نشان داده كه بصورت مقطعي مانع از فرزند دار شدن زوجين ميشود و پس از درخواست فرد براي برگشت به حالت طبيعي طي عمل بازگشت ممكن است فرد براي مدتي قادر به فرزند دار شدن نبوده ويا عمل با موفقيت انجام نشود، البته قابل ذكر است مدت زماني كه از عمل وازكتومي فرد ميگذرد ، كيفيت عمل و نيز حالات روحي رواني فرد پس از بازگشت توان توليدمثلي، بر روند قدرت باروري وي تأثير گذار مي باشند.
امروزه با كمك شيوه هاي انجماد سلول هاي جنسي، مي توان قدرت باروري بيماران مبتلا به سرطان را كه بعد از شيمي درماني دچار آسيب مي شوند را حفظ كرده و براي ادامه روند درمان از آن ها در پروسه هايي همچون IUI،ICSI،IVF استفاده كرد و نيز با اين شيوه مشكلات برگشت قدرت باروري فرد و اضطراب هاي ناشي از عدم توليد اسپرم براي باروري پس از عمل وازكتومي، از بين خواهد رفت.
فريز اسپرم چيست؟
انجماد شاخه اي از علم كرايوبيولوژي است كه به حفظ و نگهداري طولاني مدت سلول در دماي بسيار پايين مي پردازد. كشفي كه درسال ۱۹۴۸ توسط Polge- Smith –Parks بعمل آمد، نشان داد كه اسپرم fowl(ماكيان) مي تواند در دماي ۷۰ – درجه سانتيگراد در حضور گليسرول زنده بماند،كه در واقع شروع تئوري انجماد سلولهاي جنسي و بافتها بود.
سلول هاي زاياي مرد درمقابل ابتلا به عفونت ها، ضربه، تأثير عوامل محيطي همانند آلودگي هاي شغلي و همچنين داروها به خصوص شيمي درماني و اشعه درماني بسيار قابل توجه است، به گونه اي كه اين عوامل مي توانند منجر به تخريب فرآيند اسپرماتوژنزشده و تا مرحله توقف كامل روند توليد اسپرم، پيش روند.از روش هاي تجربه شده و قابل قبول، حفظ باروري مردان مبتلا به سرطان و يا افراد در معرض تخريب اسپرماتوژنز قبل از هرگونه اقدام درماني، انجماد اسپرم و نگهداري آن در بانك اسپرم مي باشد. نزديك به نيم قرن است كه روش فريز اسپرم ابداع شده وامروزه از آن به عنوان يكي از روشهاي كمك باروري ART)) مورد استفاده قرار مي گيرد.اسپرم ها را ميتوان براي استفاده در آينده فريز كرد، استفاده هايي چون لقاح مصنوعي يا سايردرمان هاي ناباروري ونيز اهداء اسپرم. در بحث اهداء اسپرم ، اسپرم اهدايي بهتر است ۶ ماه قبل از استفاده در درمان ، در بخش مربوطه براي بررسي آزمايشات خاص نگهداري شود و سپس مورد استفاده قرار گيرد.
بعد از طي شدن آزمايشات مخصوص، انجماد نمونه هاي اسپرم در ظروف حاوي نيتروژن مايع با دماي ۱۹۶_ درجه سانتيگراد صورت مي گيرد. پس از انجماد اسپرم، زماني كه فرد نياز به ذوب نمونه داشته باشد با به كارگيري روش هاي پيشرفته ، نمونه از حالت فريز خارج شده و براي استفاده در تكنيك هاي IUI،ICSI،IVF آماده مي شود. در واقع تكنيك هاي لقاح خارج رحمي، به ويژه ICSI اثرات مخرب ايجاد شده برروي سلولهاي زاياي مرد را پس از پروسه فريز جبران مي نمايد.

مزاياي فريز اسپرم

اسپرم فرد نمونه دهنده براي استفاده وي در موارد ذيل گرفته و فريز مي گردد:
• حفظ قدرت توليد مثل در تمام طول زندگي براي همه افراد
• ذخيره و نگهداري اسپرم قبل از اعمال جراحي سيستم تناسلي كه توانايي انزال و روند تغيير توليد اسپرم را مختل مي نمايند.
• تضمين باروري با ذخيره و نگهداري دراز مدت اسپرم براي مرداني كه تحت عمل وازكتومي قرار مي گيرند.
• ذخيره و نگهداري اسپرم براي مرداني كه مايلند اسپرم وي در غيابشان براي همسر در دسترس باشد.
• فرد نمونه دهنده بزودي در معرض درمان هاي خاص قرار خواهد گرفت (شيمي درماني، راديوتراپي و …)
• فرد داراي تعداد كمي اسپرم بوده و يا تعداد اسپرمهاي وي در هربارنمونه دهي، كاهش چشمگيري را نشان مي دهد.
• فرد در روز نمونه گيري براي انجام عمل IVF نخواهد توانست درزمان و مكان درمان حضور پيدا كند.
• ذخيره و نگهداري اسپرم براي مرداني كه با موادراديواكتيو، اشعه X، سموم و مواد شيميايي خطرناك و مضر براي دستگاه توليد مثل سروكار دارند.
• فرد خواهان اهداي اسپرم باشد.

قبل از انجام پروسه فريز اسپرم، آزمايشگاه موظف است پروسه فريز را براي فرد نمونه دهنده توضيح داده و موافقت و رضايت وي را براي اتمام دوره كسب كند، سپس فرد براي بررسي و كنترل برخي بيماريها مانند:هپاتيت B&C، ايدزو… مورد آزمايش قرار خواهد گرفت. نمونه گيري مني در خود آزمايشگاه به صورت fresh انجام مي گيرد.سپس نمونه با شرايط خاص و طبق قوانين، فريز شده و در تانك نيتروژن نگهداري خواهند شد. زمان استاندارد نگهداري از اسپرم فريز شده ۱۰ سال مي باشد اما در هر آزمايشگاه تنها ۱سال از اسپرم فريز شده در قبال رضايت فرد نگهداري مي شود، تمديد دوره منوط به درخواست فرد نمونه دهنده مي باشد. فرد حق اين را خواهد داشت در صورت پشيماني با رعايت مقررات آزمايشگاه نمونه خود را پس گرفته يا اهدا كرده و يا براي مصارف تحقيقاتي در اختيار ساير موسسات قرار دهد.

شانس فرزند دار شدن پس از فريز اسپرم چه ميزان خواهد بود؟
برخي از اسپرم ها در طول پروسه فريز زنده نمانده و يا دچار تغيرات ساختاري مي شوند.از اين پروسه بيشتر براي درمان ناباروري به روش ICSI((Intra_Cytoplasmic Sperm Injectionاستفاده مي شود.اما موفقيت در روشهاي IVF و DI نيز نسبي بوده كه بيشتر به سن زن گيرنده اسپرم وابسته است .

منبع:ninisite.com

♥ جذاب ترین مطالب امروز را اینجا ببینید

اینم ببین!

زیبا بروفه باردار شد + عکس

زیبا بروفه باردار شد زیبا بروفه بازیگر کشورمان در ۴۲ سالگی باردار شد . بروفه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *