خانه > مذهبی > دعـا و احادیث > اثرات قضا شدن نماز صبح در زندگی

اثرات قضا شدن نماز صبح در زندگی

قضا شدن نماز صبح و اثرات آن

نماز صبح در میان نماز های ۵گانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در قرآن نیز بارها به این موضوع اشاره شده است . در ادامه اثرات قضا شدن نماز صبح را می خوانید .

نماز باید سر وقت آن و در اول وقت خوانده شود. کوتاهی از خواندن نماز در وقت آن باعث قضا شدن آن می شود گاهی این کوتاهی عمدی است و گاهی هم مانند خواندن نماز صبح به دلیل خواب دم صبح تعمدی نیست و سهوی اتفاق می افتد.

قضا شدن نماز صبح

کسانی که نماز صبح شان قضا شود, رزق و روزیشان تنگ میشود

از امام صادق(ع) پرسیدند که چرا کسانی که در آخر زمان زندگی می کنند رزق و روزیشان تنگ است؟ فرمودند : به این دلیل که غالبا نمازهایشان قضا است.

مردی به خدمت امام صادق(ع) آمد و عرضه داشت : من مرتکب گناهی شده ام.

امام صادق(ع) فرمود :خدا می بخشه. آن شخص عرضه داشت :گناهی که مرتکب شده ام خیلی بزرگ است.

امام فرمود: اگر به اندازه ی کوه باشد خدا می بخشد. آن شخص عرضه داشت: گناهی که مرتکب شده ام خیلی بزرگتر است.

امام فرمود : مگر چه گناهی مرتکب شده ای؟ وآن شخص به شرح ماجرا پرداخت. پس از اتمام سخن امام صادق(ع) رو به آن مرد کرد و فرمود: خدا می بخشد ، من ترسیدم که نماز صبح را قضا کرده باشی.

از امام صادق(ع) پرسیدند که چرا کسانی که در آخر زمان زندگی می کنند رزق و روزیشان تنگ است؟ فرمودند : به این دلیل که غالبا نمازهایشان قضا است. همچنین مرحوم آیت الله حاج شیخ حسنعلی اصفهانی (معروف به نخودکی) در وصیت خود به فرزندش می گوید: اگر آدمی چهل روز به ریاضت و عبادت بپردازد ولی یک بار نماز صبح از او فوت شود، نتیجه آن چهل روز عبادت بی ارزش (نابود) خواهد شد. فرزندم تو را سفارش می کنم که نمازت را اول وقت بخوان و از نماز شب تا آن جا که می توانی غفلت نکن.»

راهکارها و توصیه‌ها برای جلوگیری از قضا شدن نماز صبح

خواندن نماز صبح، در واقع غلبه ایمان و نفس الهی بر هوی و هوس است. زیرا دشواری بیدار شدن برای نماز صبح، همواره میل انسان به ترک آن را تقویت می‌کند. به همین جهت خواندن آن، به ویژه در اول وقت، نشانه ایمان قوی و بندگی انسان مومن است. به طور کلی دلایل عمده قضای نماز صبح و در پی آن راهکارهای جلوگیری از آن را می‌توان به دو دسته‌یی کلی راهکارهای معنوی و عوامل  مادی تقسیم نمود: 

تقویت ایمان به خدا و آموزه‌های دین

ایمان به خدا و آموزه‌های دین اسلام به‌ عنوان راه‌ و برنامه سعادت بشر، پشتوانه و تکیه‌گاه انجام تمام فرایض و اعمال عبادی است. در خصوص نماز صبح نیز، از آنجا که خواندن به‌ موقع آن ممکن است دشوار باشد، ایمان به خدا نقشی اساسی دارد. غفلت و سبک شمردن نماز صبح نشانگر ایمان ضعیف و مداومت در انجام آن قوت ایمان فرد را نشان می‌دهد. از همین جهت سعی در تحکیم و بهبود ایمان، در انجام اعمالی عبادی چون نماز صبح راهگشاست.

تلاش برای معرفت کافی به واجبات دین

به طور کلی شناخت و معرفت کافی به یک امر، انجام آن را از حیث روانی موجه‌تر و به تبع آن راحت‌تر می‌کند. معرفت به اصول و واجبات دینی، به‌ ویژه نمازهای یومیه، انسان را در برنامه‌ریزی و مداومت در آن‌ها یاری می‌کند. نماز صبح و مداومت در اول وقت خواندن آن نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر فرد مسلمان نسبت به آثار و برکات نماز صبح و همچنین عواقب قضا شدن آن علم داشته باشد، تلاش و ممارثت بیشتری در آن به خرج می‌دهد.

تقویت اراده

بیدار شدن برای نماز صبح و اول وقت خواندن آن، نیازمند مداومت و اراده‌ای قوی است. امام علی (ع) می‌فرمایند: «به وسیله‌ اراده و عزم، بر سستی غلبه کنید.» تلاش برای تقویت اراده با تمرین و برنامه‌ریزی قطعا موجب آسان شدن خواندن نماز اول وقت می‌شود.

ترک گناه و استغفار قبل از خواب

نماز و ترک گناهان رابطه‌ای دو سویه دارند. همان طور که خواندن نماز موجب دوری از گناه و رهایی از دام آن می‌شود، ترک گناهان نیز موجب بالا رفتن کیفیت نماز و راحتی در اقامه اول وقت آن می‌شود. از سویی دیگر استغفار از گناهان پیش از خوابیدن، بنابر توصیه بزرگان دینی، از راهکارهای جلوگیری از قضا شدن نماز صبح است.

منبع:persianv.com

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

 کلیک کنید: مشاهده مطالب جدید و داغ امروز 

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

اینم ببین!

برای حضور قلب در نماز چه کار کنیم؟

  اینکه انسان در نمازهایش اعم از واجب و مستحب حضور قلب داشته باشد، نیاز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *