خانه > اسرار خانه داری > ایده ای زیبا و جدید برای سبزه عید ۹۷

ایده ای زیبا و جدید برای سبزه عید ۹۷

ایده ای زیبا و جدید برای سبزه عید ۹۷

در این مطلب از حیاط خلوت آموزش یک مدل سبزه زیبا و جدید برای نوروز ۹۷ را آموزش می دهیم .این سبزه به شکل درخت مطبق است و با بذر های لعابدار درست می شود .

سبزه درختی

سبزه به شکل درخت / سبزه عید ۹۷

آماده كردن زمینه ماكت

ابتدا یك میله فلزی ظریف به طول دلخواه روی یك صفحه فلزی مثل سینی جوش دهید. به این شكل تنه درخت آماده خواهد شد. در اینجا به ۳ عدد سبد پلاستیكی در ۳ اندازه  و یك قیف نیاز دارید. اول بزرگ‌ترین سبد را به اندازه میله فلزی سوراخ كنید، از میله رد كنید تا روی صفحه فلزی قرار بگیرد.

سپس یك تكه لوله پولیكای باریك از میله رد كنید و روی آن الیاف درخت خرما و یا پوست درخت مو بچسبانید. حالا سبد متوسط را مثل سبد بزرگ از میله رد كنید و با چسب حرارتی در جای خودش محكم كنید. دوباره یك تكه پولیكا از میله رد كنید.

در مرحله آخر سر قیف را ببرید و روی سبد كوچكتر بچسبانید تا حالت كله قندی به خود بگیرد و آن را هم داخل میله فرو كنید. وقتی ماكت آماده شد، سبد‌ها را با پنبه روكش كنید و مانند سبزه آبشاری بقیه كارها را روی ماكت انجام دهید.

روش خیس كردن بذر

در این مدل می توانید از انواع بذر لعابدار مثل بذر شاهی، منداب، خرفه، ریحان و… استفاده كنید. این بذر‌ها چون ظریف هستند زمان خیساندن كوتاهی دارند.

معمولا بین ۲-۴ ساعت برای این كار كافی است. مقدار آبی كه روی بذر می‌ریزید باید به اندازه‌ای باشد كه حالت ژله‌ای به خود بگیرد چون اگر رقیق باشد بین دانه‌ها فاصله ایجاد می‌شود و سبزه‌ها كم پشت خواهد شد.

روش مالیدن بذر روی ماكت 

قبل از شروع این مرحله باید سطح ماكت را كه قبلا با پنبه و تنظیف روكش كرده‌اید با آب افشان كاملا خیس كنید. سپس یك لایه از بذر خیسانده را بطور یكنواخت روی ماكت بمالید. دقت كنید اگر ۲ یا ۳ لایه بذر روی كار باشد باعث گندیدگی سبزه می‌شود.

قرار دادن روكش نایلونی روی ماكت 

بعد از اینكه بذر را روی ماكت كشیدید، آن را آب افشانی كنید و یك روكش نایلونی شفاف كه مقداری بزرگ‌تر از ماكت باشد روی آن بگذارید. دقت كنید كه نایلون با سطح ماكت تماس نداشته باشد، زیرا باعث خرابی سبزه می‌شود. سپس روی سطح نایلون ۲ سوراخ به ابعاد ۳×۳ سانتیمتر ایجاد كنید تا هوا داخل نایلون جریان پیدا كند و اضافه‌های نایلون را در زیر كار جمع كنید.

بعد از طی كردن این مراحل سبزه را داخل ساختمان در جای خنك و پرنور قرار دهید. دقت كنید سبزه را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید.

آب‌دهی و نگه‌داری تا مرحله آماده شدن

روز اول ۳ مرتبه بذر‌ها را با آب افشان اسپری كنید و روكش نایلونی را روی كار قرار دهید. از روز دوم به علت اینكه بذر‌ها ریشه كرد می‌توانید دیگر از آب‌پاش استفاده نكنید و به ملایمت آب را روی بذر‌ها بریزید، روز دوم هم احتیاج به ۳ بار آب‌دهی دارد و روكش نایلونی باز هم هنوز باید روی كار قرار بگیرد.

در روز سوم و چهارم سبزه روی سطح كار نمایان می‌شود. در این مرحله سبزه به روزی ۲ بار آب‌دهی احتیاج دارد و دیگر نیازی به روكش نایلونی ندارد. در روز‌های بعدی سبزه به حد كافی رشد كرده، در این مرحله به روزی ۲ بار آب‌دهی نیاز دارد. اكنون سبزه را روز‌ها در هوای آزاد و شب‌ها به محیط خانه منتقل كنید.

این مدل با استفاده از بذر ارزن آماده شده است. اما شما می‌توانید هر بذر لعابداری كه مایلید را جایگزین كنید.

منبع:shooroshirin.ir

♥ جذاب ترین مطالب امروز را اینجا ببینید

اینم ببین!

مدل های زیبا تزیین سفره هفت سین ۹۷

مدل های زیبا تزیین سفره هفت سین ۹۷ در این مطلب از حیاط خلوت مدل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *