خانه > مجله سلامت > طب سنتی و داروی گیاهی > توصیه های دکتر علیرضا یارقلی “متخصص طب سنتی” در خندوانه

توصیه های دکتر علیرضا یارقلی “متخصص طب سنتی” در خندوانه

در این مطلب از حیاط خلوت درباره دکتر یارقلی متخصص طب سنتی صحبت خواهیم کرد که مهمان خندوانه با اجرای رامبد جوان در شبکه نسیم بودند.

مهمان برنامه خندوانه پنج شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۶ دکتر علیرضا یارقلی بود. وی که پژوهشگر طب سنتی است در شروع صحبتهایش نکاتی بسیار جالب درباره خنک شدن و تحمل روزهای گرم تابستان گفته و نوشیدن نوشیدنی های خنک، هندوانه و سکنجبین را برای روزهای گرم توصیه کرد.

دکتر یارقلی در خصوص سوابق و پژوهش های خود گفت : «من از حدود ۲۰ سال پیش در حوزه طب سنتی فعالیت می کنم و در حال حاضر دستیار دکترای تخصصی این رشته هستم. لازم به توضیح است این رشته از سال ۸۶ رشته دانشگاهی شده است و دوستانی که پزشکی خوانده اند میتوانند برای مقطع Phd طب سنتی را هم انتخاب نمایند.

توصیه های دکتر علیرضا یارقلی "متخصص طب سنتی" در خندوانه

نحوه ورود دکتر یارقلی به طب سنتی

دکتر علیرضا یارقلی در این رابطه گفت: «بنده سال ۷۳ روزنامه نگاری آغاز کردم، با حوزه گیاهان دارویی و از مخالفان طب سنتی بودم، گیاهان دارویی با طب سنتی تفاوت هایی دارند، به این صورت که در گیاهان دارویی نگاه فیتوتراپی داریم، مثلا نعنا چه اجزایی دارد و این اجزا چه تاثیری در بدن دارند ولی در طب سنتی نگاه کلی به گیاهان داریم، مثلا هرگیاه چه طبیعتی دارد، گرم یا سرد است و چه تاثیری دارد.

درهمان دوران به من گفتند که موسسه ای تشکیل شده که در حوزه طب سنتی فعالیت می کند و ازمن بعنوان عضو حجامت خواستند که وارد موسسه شوم، با خودم فکر کردم که به این موسسه ورود کنم و از خودشان استفاده کنم و علیه خودشان بنویسم. روز دوم یا سوم ورودم، خودم را حجامت کردند و از سال ۷۵ به صورت رسمی دراین فضا فعالیت می کنم و بسیار فضای جذابی است و هرچه مطالعه میکنم متوجه می شوم که خیلی بیسوادم.»

دکتر علیرضا یارقلی متخصص طب سنتی

روش انجام کار از زبان دکتر علیرضا یارقلی

دکتر علیرضا یارقلی افزود: «ما براساس مزاج ها تقسیم بندی می کنیم گرمی  و سردی و رطوبت و خشکی. اصولا کمدین ها گرم هستند و هرچه تحرک بیشتری داشته باشند خشک بودنشان هم بیشتر است. یک روز میتوان مرطوبتر بود و یک روز گرمتر، وقتی سرحال تر هستیم گرمتر و هربار که خبر خوب میشنویم مرطوبتر هستیم. خیلی مواقع از هیبت بدن و چهره و وزن می توانیم مزاج راتشخیص دهیم، بطور مثال انسان های چاق مرطوبترند. مثلا بنده گرم و مرطوب هستم ولی با بالا رفتن سن مزاج تغییر می کند. معمولا در دوران رشد از کودکی الی ۲۵تا ۳۰ سالگی گرم و تر هستیم، در سن جوانی از ۳۰ تا ۴۰ سالگی رطوبت کمتر می شود و گرم و خشک می شویم و هیجانات و پرخاشگری بیتشر می شود. وقتی وارد ۴۰ سالگی میشویم حرارت کمتر میشود و مقداری هم خشکی از قبل داشتیم و درنهایت سرد و خشک می شویم و در نهایت، در سن۶۰ سالگی یک رطوبت غیر خوب به ما اضافه می شود.»

توصیه های تغذیه های درباره مضرات سوسیس و کالباس 

در ادامه دکتر یارقلی تاکید کردند که سوسیس و کالباس به دلیل “سودازا بودن” مناسب نیستند. دوغ همراه غذا برای معده های سرد و افرادی که سن بالاتری دارند نوشیدنی مناسبی نیست ولی برای جوان ها که معده های گرم دارند مناسب است، البته نه به همراه غذا، بعنوان یک نوشیدنی مستقل. درکل نوشیدنی ها و سالادها و ماست باید یک ساعت قبل غذا و دوساعت بعد غذا مصرف شوند. زیتون، رب انار و نعنا در سرسفره باید مصرف شوند،تاکید بیشتر پزشکان به مصرف فقط غذا در سرسفره هستند. ماست یک غذای کامل است و باید با افزدونی هایی مانند خیار و نعنا و کشمش مخلوط شود تا سردی آن گرفته شود و بعنوان غذا در ظهرتابستان مصرف شود. درواقع برای هضم غذا به یک حرارت و رطوبت مناسب نیاز هست که وقتی هرکدام ازاین ها کم یا زیاد شود دچاره عارضه می شویم، با مصرف ماست همین اتفاق می افتد.

چای یک نوشیدنی گرم و خشک وبسیار سودازا است. چای کم رنگ بهترین نوع چای است. چای پررنگ به هیچوجه توصیه نمی شود. مورد بعدی خرما است، خرما را باید درجایی مصرف کرد که نخل رشد می کند مانند جنوب کشور، تهران محل مصرف خرما نیست. اگر چربی خون ندارید درصبحانه حتما کره مصرف کنید، درصبحانه به هیچ وجه میوه مصرف نکنید. بهترین ساعت خواب سرشب تا سر صبح است، مثلا ۱۱ شب تا ۵ صبح بخوابید. در صبحانه پنیر نخورید. پنیرهای مرطوب را با عسل بخورید بهتراست. در طب سنتی خوردن عسل به همراه چای مشکلی ندارد. توصیه های آخر دکتر یارقلی

دکتر یارقلی در انتهای برنامه خندوانه همه را دعوت به لبخند زدن، خوشرویی و انرژی مثبت کرده و گفتند : «دوستان من، بیایید از صبح که از خواب بیدار می شویم از الفاظ ولحن خوب و مثبت استفاده کنیم تا بدن خوب و سرحالی داشته باشیم، کسی که بدن سرحالی دارد سلول های سرطانی کمتر می تواند آزرده کند، در روز بدن سلول های سرطانی زیادی را تولید می کند که اگر بدن کم نیاورد می تواند آنها را نابود کند.»

همچنین دکتر علیرضا یارقلی جهت دریافت اطلاعات درباره طب سنتی چند منبع اصلی معرفی کرد: از جمله دفتر طب سنتی، سایت وزارت بهداشت، سایت مرجع طب سنتی، سایت تندرستان، سایت دانشکده طب سنتی، tandorostan.org , itma.ir

♥ جذاب ترین مطالب امروز را اینجا ببینید

اینم ببین!

عرق شاه اسپرم؛ خواص درمانی و روش مصرف

در فرهنگ فارسی ایران زمین در مدح گیاه “شاه اسپرم” داستانهای خواندنی فراوانی وجود دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *