خانه > مجله سلامت > روش های بالا بردن اعتماد به نفس کودکان

روش های بالا بردن اعتماد به نفس کودکان

کارشناسان حوزه کودک معتقدند سال های ابتدایی زندگی کودکان تاثیر بسیار زیادی در تربیت و شکل گیری شخصیت کودکان دارد. یکی از ویژگی های شخصیتی مهم کودک در سن پایین، شکل گیری عزت نفس آن هاست. نحوه شکل گیری عزت نفس تا پیش از ۷ سالگی رابطه مستقیمی با رفتار والدین و خانواده دارد. اما بعد از ۷ سالگی و با ورود کودک به مدرسه نقش دوستان و معلم در ارتقاء عزت نفس کودک بسیار زیاد خواهد بود.

روش های بالا بردن اعتماد به نفس کودکان

در این مطلب از سایت حیاط خلوت شما والدین محترم ابتدا نشانه های پایین بودن عزت نفس را خواهید خواند. سپس با کمک هم راهکارهایی برای بالا بردن و تقویت عزت نفس فرزندان پیدا خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

نشانه های پایین بودن عزت نفس در کودکان:

کودکانی که دارای عزت نفس پایین می باشند درک درستی از توانایی های خود ندارند و در انجام دادن کارها خود را فردی ضعیف می دانند این کودکان خود را باور ندارند و به دنبال خیال پردازی های بیش از حد می باشند اغلب این کودکان دوست دارند به جای اشخاص دیگری باشند.

۱- احساس پوچی:

این کودکان احساس ارزشمندی ندارند و نسبت به جلب توجه اطرافیان بسیار حساس و زود رنج می باشند و هر گونه کمبود محبت از سمت اطرافیان می تواند این کودکان را دچار آشفتگی و اضطراب کند.

۲- گریه کردن هنگام انجام تکالیف:

این کودکان در مواجه با مشکلات آموزشی و … دچار مشکل می شوند و نمی توانند به تنهایی وظایف و مسؤلیت های خود را انجام دهند و به دلیل اینکه احساس ضعف می کنند اگر در انجام تکالیف دچار مشکل شوند به جای حل مشکل به سراغ گریه کردن می روند.

۳- دید منفی نسبت به خود دارند:

کودکی که دارای عزت نفس پایینی است دید منفی نسبت به توانایی های خود دارد و خود را دست کم می گیرد و افرادی کم حوصله و کم طاقت اند و در بیشتر مواقع دچار انزوا و گوشه گیری می شوند.

راهکارهای تقویت عزت نفس در کودکان:

بیشتر کودکانی که عزت نفس پایینی دارند در کودکی افرادی مسؤلیت پذیر تربیت نشده اند و مسؤلیت هایی که احساس ارزشمندی در آن ها ایجاد کند به آنان واگذار نمی شود به همین خاطر نمی توانند در مواجه با مسائل به تنهایی تصمیم بگیرند.

۱- از تشویق های بیش از حد خودداری کنید:

شاید بیشتر والدین این تصور را دارند که تشویق کردن کودک موجب تقویت عزت نفس در کودک می شود تشویق ها باید درست و به جا صورت بگیرند زمانی که کودک کار درستی انجام داده می توانید او را تشویق کنید اما این تشویق ها نباید به حدی باشد که کودک دست از تلاش بردارد در صورتی که عزت نفس در کودکان در زمان بروز مشکلات و نحوه برخورد کودک با آن مشکل خود را نشان خواهد داد.

۲- تجربه کردن خطر و اشتباه:

بسیاری از والدین کودکان خود را از خطر و اشتباه دور نگه می دارند و به نوعی کودک را قرنطینه می کنند این کار کاملاٌ اشتباه است و تا زمانی که کودک با محیط بیرون و خطرات آن ارتباط برقرار نکند در واقع عزت نفس معنایی ندارد و زمانی معنا پیدا می کند که کودک در مواجه با مشکل درست تصمیم گیری کند.

۳- احترام به انتخاب کودک:

یکی از راه های تقویت عزت نفس در کودکان ایجاد زمینه مناسب برای تصمیم گیری می باشد زمانی در خرید کودک خود لباس ها را انتخاب می کند احساس احترام و ارزشمندی دارد و این تصور در او ایجاد می شود که من هم می توانم.

۴- در کارهای منزل از او کمک بگیرید:

کمک گرفتن از کودک در انجام دادن کارهای خانه حس مسؤلیت پذیری و مفید بودن را در او ایجاد می کند با این کار کودک شایستگی های خود را در می یابد و خود را برای پذیرش مسؤلیت های بزرگ تر آماده می کند.

۵- علایق کودک را کشف کنید:

عزت نفس در کودکان ریشه در توانایی آنان دارد کودکی که می داند چه توانایی هایی دارد و خانواده و اطرافیان به این توانایی اهمیت می دهند و او را تشویق می کنند عزت نفس بالایی پیدا می کند بنابراین کودکان را برای رسیدن به علایق و استعدادها همراهی کنید.

گردآوری: بخش سلامت حیاط خلوت

منبع: دلگرم

♥ جذاب ترین مطالب امروز را اینجا ببینید

اینم ببین!

انواع وابستگی، عوارض و راهکارهای درمانی

حتما در زندگی شما پیش آمده که خودتان را بیش از حد به چیزی، شخصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *