خانه > روانشناسی > مجله موفقیت > ۱۲ تکنیک فوق العاده برای سرحال بودن بعد از بیدار شدن از خواب

۱۲ تکنیک فوق العاده برای سرحال بودن بعد از بیدار شدن از خواب

چگونه صبح ها سرحال از خواب بیدار شویم؟

شنبه صبح فرا رسیده و ساعت زنگ دار شما به صدا در می آید. بعد از تعطیلات آخر هفته و استراحت شاید خیلی سخت باشد که بتوان از تخت خواب جدا شد.اما چاره چیست؟ باید بیدار شد و یک هفته جدید را شروع کرد. اما راه جدا شدن از رختخواب و شروع یک روز پر انرژی چیست؟ چطور می توان سحر خیز بود؟

12 تکنیک فوق العاده برای سرحال بودن بعد از بیدار شدن از خواب

در این مطلب از سایت حیاط خلوت؛با ما همراه باشید تا چند تکنیک ساده برای سحر خیز بودن و بیدار شدن از خواب با انرژی را برای شما بگوییم.

۱- بیدار شدن با صدای زنگی که دوستش دارید.

خوب شما باید اول فکری به حال زنگ هشدار خود برای بیداری باشید. تصور کنید بیدار شدن با یک صدای بلند و هشداری چقدر می تواند عذاب آور باشد. این صدا قطعا باعث اضطراب شما و افزایش انرژی های منفی خواهد شد و این یک راه وحشتناک برای شروع روز است!

پیشنهاد ما این است که موسیقی مورد علاقه خود را به عنوان زنگ بیداری قرار دهید. موسیقی که حال شما را خوب می کند یا از آن خاطره خوبی دارید. این کار قطعا می تواند ذهن و فکر شما را بیش از بیش مشتاق بیدار شدن کند و این حال خوب و انرژی مثبت اولین گام برای داشتن یک روز فوق العاده خواهد بود.

۲- خوردن نوشیدنی کافئین دار بعد از بیدار شدن

اغلب افراد بعد از بیدار شدن، تا یکی دو ساعت احساس خواب آلودگی و کم انرژی بودن دارند. همین موضوع باعث می شود که جمله هایی با بار منفی از آن ها بشنویم مثل: چقدر خوابم میاد! وای چشمام باز نمیشه! 

نوشیدن قهوه یا چای در حدود پانزده دقیقه بعد از بیدار شدن می تواند کسالت و خواب آلودگی شما را کم کند. کافئین موجود در این نوشیدنی ها مانع از تمایل شما برای بازگشت به رختخواب می شود و به شما انرژی لازم را می دهد تا با با توان بیشتری به کارهای روزانه خود برسید.

۳- حتما صبحانه بخورید

کارشناسان تغذیه بارها و بارها بر این نکته تاکید داشته اند که مهم ترین وعده غذایی در طول روز صبحانه است و باید آن را کامل خورد. بدن انسان در طول ۸ ساعت خواب هیچ مواد مغذی دریافت نکرده و حالا تشنه دریافت انرژی است.

12 تکنیک فوق العاده برای سرحال بودن بعد از بیدار شدن از خواب

مثل یک ماشین که باک بنزین آن خالی شده باشد. هر چقدر صبحانه را کامل تر و مقوی تر بخورید روز بهتری را شروع خواهید کرد. باور ندارید؟ چند روز امتحان کنید تا تاثیر آن را ببینید.

۴- ساعت زنگ دار را با فاصله از تخت قرار دهید

اگر ساعت زنگ دار را به دور از تخت خواب خود قرار دهید، شما نیاز به خارج شدن از تخت برای خاموش کردن آن را دارید. نیاز به گفتن نیست که خارج شدن از رختخواب سخت ترین بخش در بیدار شدن از خواب است. بنابراین شما با خارج شدن از رختخواب برای خاموش کردن ساعت زنگ دار احتمال خواب ماندن و دیر رسیدن به محل کار را به حداقل میرسانید.

************************

همچنین بخوانید: بی خوابی چه بلایی سر بدن شما می آورد؟

*************************

۵- ورزش صبحگاهی معجزه می کند

انجام یک ورزش صبحگاهی ساده، موجب افزایش اندورفین در بدن شما می شود و انرژی بیشتری به شما می دهد. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که منظور ما در اینجا یک ورزش عمومی یا ورزش سبک با حرکات ترکیبی ساده می باشد بنابراین شدت ورزش و مدت زمان آن را با توجه به شرایط بدنی خود تنظیم کنید تا موجب خستگی نشود.

12 تکنیک فوق العاده برای سرحال بودن بعد از بیدار شدن از خواب

۶- حمام صبحگاهی را فراموش نکنید

حمام صبحگاهی بعد از بیدار شدن از خواب باعث رفع خواب آلودگی شما می شود. یک دوش گرفتن کوتاه در صبح مخصوصا در روزهای گرم سال موجب خنک ماندن بدن شما در طول روز هم خواهد شد.

۷- قبل از خواب آب بخورید

شاید برای شما هم به دفعات پیش آمده باشد که نیمه های شب از شدت تشنگی از خواب بیدار شده اید و برای خوردن آب چراغ ها را روشن کرده و در آشپرخانه آب خورده اید. تصور کنید این کار چقدر می تواند خواب شما را ناقص کند و باعث شود صبح احساس کمبود خواب داشته باشید. بنابراین شما باید طوری برنامه ریزی کنید که در ساعات پایانی شب به میزان کافی مایعات بنوشید تا در هنگام خواب احساس تشنگی نداشته باشید. نکته مثبت دیگر این کار، بهبود عملکرد بدن به دلیل تامین مایعات در طول خواب می باشد که موجب دفع سموم بدن خواهد شد. البته نباید در نوشیدن آب زیاده روی کنید چرا که ممکن است این بار نیمه های شب مجبور شوید برای دستشویی رفتن از خواب بیدار شوید.

************************

همچنین بخوانید: راه هایی برای از بین بردن استرس

*************************

۸- پرده های اتاق را باز کنید

پرده های اتاق خواب خود را به طور کامل نپوشانید. بگذارید کمی بین پرده ها باز باشد تا در هنگام صبح و طلوع آفتاب نور خورشید برای بیدار کردن شما تلاش کند. بیدار شدن در یک اتاق تاریک شاید کار را برای شما خیلی سخت کند.

۹- اول صبح یک کار لذت بخش انجام دهید

کارهای لذت بخش همیشه گزینه خوبی برای رهایی از افسرگی و اضطراب بوده است. شما می توانید بعد از بیدار شدن از خواب، موسیقی مورد علاقه تان را گوش دهید، یک اس ام اس عاشقانه بفرستید ،با یک فنجان چای یا نسکافه روی بالکن طلوع آفتاب را تماشا کنید و یا هر کار دیگری که برایتان لذت بخش است انجام دهید.

12 تکنیک فوق العاده برای سرحال بودن بعد از بیدار شدن از خواب

این کارها باعث دریافت انرژی مثبت بالا در بدن شما می شود و آدرنالین خون شما را بالا خواهد برد.

۱۰- قبل از خواب یک میان وعده سبک بخورید

یکی از دلایل بی حالی و کم انرژی بودن شما در هنگام بیدار شدن از خواب این است که معده شما خالی است. تصور کنید شما ساعت ۸ شب شام خورده ایم و الان ۶ صبح است. این بازه زمانی زیاد می تواند موجب افت قند خون شما شود بنابراین توصیه ما به شما این است پیش از خواب یک میان وعده بسیار ساده بخورید تا در طول شب معده شما کاملا خالی نباشد. معمولا غذاهایی با کربوهیدرات کم و ساده مانند پنیر، ماست، شیر و یا کره بادام زمینی توصیه می شود. البته در این کار افراط نکنید چرا که موجب بی خوابی و کلافگی شما خواهد شد. فقط چند لقمه کوچک و ساده کافیست.

۱۱- هر شب در ساعت مشخصی بخوابید

مغر انسان بسیار هوشمند است و برنامه ریزی را می پذیرد. اگر شما در یک دوره زمانی در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و در ساعت مشخصی هم از خواب بیدار شوید بعد از گذشت چند روز شاهد این خواهید بود که شب ها به راحتی خوابتان می برد و صبح ها هم راس ساعت همیشگی چشمانتان کاملا باز می شود. داشتن یک برنامه منظم برای خوابیدن و بیدار شدن،  کمک می کند تا بدن شما به یک ریتم طبیعی برسد و در نتیجه صبح انرژی بیشتری دارید و در طول روز احساس خواب آلودگی نخواهید داشت..

۱۲- هم صحبت شدن با یک نفر بعد از بیداری

یکی از عوامل ایجاد انگیزه برای شروع روز هم کلام شدن با فرد مورد علاقه شماست. اگر ازدواج کرده اید صبحانه دو نفره عاشقانه ای با همسر خود بخورید. اگر مجرد هستید می توانید برنامه ورزش صبحگاهی خود را با یکی از دوستانتان تنظیم کنید و اگر هیچ یک از این شرایط فراهم نبود کمی زودتر از خانه خارج شوید و با همکارانتان برای صبحانه خوردن در محل کار برنامه ریزی کنید.

سخن پایانی:

از همین لحظه این کارهای مفید را در طول شبانه روز خود انجام دهید. شاید در ابتدا انجام همه این موارد کاری سخت و نشدنی به نظر برسد اما می توانید هر بار یکی از آنها را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. به تدریج، روزانه انرژی بیشتری دریافت کرده و زندگی سالم تری خواهید داشت.

*************************

همچنین بخوانید: روش های علمی برای شاد زندگی کردن

*************************

اختصاصی سایت حیاط خلوت

گردآوری و ترجمه: مجله موفقیت

منبع: lifehack.org

♥ جذاب ترین مطالب امروز را اینجا ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *