مرجع جهانی پنتون، به تازگی رنگ سال ۲۰۲۳ را اعلام کرد؛ سایه‌ای از رنگ قرمز با نام Viva Magenta 18-750 (ویوا مگنتو) که پنتون در انتخاب آن طبیعت را در اولویت قرار داده است.(با الهام از خاک سرخ خلیج فارس)

به مدت دو دهه است که شرکت پنتون، رنگی را به عنوان رنگ سال انتخاب می‌کند و بسیاری از افراد هم برای اینکه مطابق ترند روز باشند، دکوراسیون منزل، لباس و… خود را متناسب با آن رنگ تنظیم می‌کنند. امسال هم مثل هر سال دیگر، رنگی جذاب با نام ویوا مجنتا به عنوان رنگ سال انتخاب شد؛ رنگی که ریشه در طبیعت دارد و مفهوم جدیدی از قدرت، جسارت، شور و هیجان و توانمندی را روایت می‌کند.

در روانشناسی رنگ‌ها، هر رنگ مظهر و نماد چیزی است؛ رنگ‌ها تاثیر مستقیمی روی روحیه‌ی انسان می‌گذارند و این اثر بخشی اثبات شده است. رنگ سال ۲۰۲۳ هم نماد شجاعت است و نترس بودن را به افراد القا می‌کند. اگرچه شاید سلیقه‌ها باعث تفاوت معنای درک شده از یک رنگ شوند اما مرجع جهانی رنگ، ویوا مجنتا را منبع انرژی، شور و نشاط می‌بیند.

برخی از افراد معتقد هستند رنگ قرمز به آن شکل خاصی که ویوا مجنتا توصیف می‌کند، از لحاظ فنی نباید وجود داشته باشد چرا که هیچ طول موجی مطابق با آن یافت نشده است. اما در کتاب تطبیق رنگ‌های پنتون (دهه ۱۹۶۰)، از این رنگ به عنوان «تن قرمز-زرشکی ظریفی که تعادلی بین رنگ گرم و سرد ارائه می‌دهد» یاد شده است.

قرمزِ پرشین در مجموعه رنگ پنتون؛ برگرفته از خاک قرمز خلیج فارس

رنگ سال 2023 چیست ؟ رنگ سال 1402 چیست ؟

رنگ سال ۲۰۲۳ پنتون

علاوه بر این‌ها، رنگ سال ۲۰۲۳ یک مؤلفه‌ی روانی و عاطفی نیز دارد. پنتون معتقد است در دوره‌ی کنونی که افراد مختلف جهان از طریق فضای مجازی با یکدیگر در ارتباط هستند، پیوند آن‌ها مستحکم‌تر و فراتر از نژاد و قومیت و… شده است. در این بین، ویوا مجنتا جسارت و سرگرمی، اعتماد به نفس و انسانیت را متعادل می‌کند تا این پیوند قدرتمندتر، مستحکم‌تر و معنادارتر شود. در واقع تلاش دارد زندگی غالب امروزی یعنی زندگی دیجیتالی را با آنچه که در گذشته بیشتر وجود داشته، یعنی زندگی طبیعی ادغام کرده و تعادلی زیبا را پدید بیاورد.

همانطور که در بالا هم اشاره شده، Viva Magenta برگرفته از طبیعت است؛ متخصصان پنتون در انتخاب این رنگ، تمایل فزاینده‌ی مردم به نگهداری گل و گیاه در خانه را هم مد نظر داشته‌اند. این شرکت باور دارد پایان بیماری همه‌گیر و خطرناک کرونا بار دیگر فرصتی را به وجود آورده تا انسان با طبیعت آشتی کرده و به سرزندگی و حیات اهمیت بیشتری بدهد. این رنگ همچنین یک کشش قدرتمند بین انسان و طبیعیت به وجود می‌آورد و به او یادآور می‌شود که زندگی همچنان در جریان است و باید امیدوار بود و از این نعمت بزرگ به خوبی مراقبت کرد. امید است با حس و حالی که این رنگ در ذهن و وجود انسان ایجاد می‌کند، او به این آگاهی برسد که باید رابطه‌ی بهتری با طبیعت ایجاد کرده و به خوبی از آن مراقبت کند.

رنگ‌های انتخابی سال پنتون بر توسعه‌ی محصول و تصمیمات خرید در انواع صنایع از جمله مد، طراحی صنعتی و بسته‌بندی محصول تأثیر می‌گذارند و از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای نیز برخوردار هستند. ویوا مجنتا هم به عنوان رنگ سال ۲۰۲۳، قرار است قدرت، نشاط، سرزندگی، امید به زندگی، حس طبیعت دوستی و ایجاد تعادل بین زندگی دیجیتالی و طبیعی را با ورود به صنایع مختلف در سال ۲۰۲۳ در ما زنده کند.

رنگ سال 2023 چیست ؟ رنگ سال 1402 چیست ؟

رنگ مد سال ۱۴۰۲

آیزمن، که Viva Magenta را به عنوان “قرمز متحرک، تپنده با حرکت” توصیف کرد، به طبیعت به عنوان یکی از الهام بخش های اصلی انتخاب رنگ در سال جاری اشاره می کند، یعنی رنگ های کوشینال مشتق شده از حشرات، که از همان اوایل سال ۲۰۱۸ مورد استفاده قرار می گرفتند. قرن دوم قبل از میلاد برای آغشته کردن رنگ های قرمز غنی بر روی پارچه و کاغذ. با نفوذ روزافزون فناوری در دنیای معاصر ما ، که به شدت در سایه الهام گرفته از صفحه نمایش لمسی رنگ سال گذشته منعکس شد، رنگ آبی پرموی پویا، Very Peri ، یادآور دنیای اولیه با سایه ای مانند Viva Magenta است. فرصتی برای بازنگری، احترام و ارتباط مجدد با تاریخ و در عین حال تصور آینده ای روشن تر است.

ایزمن می گوید: «ما امیدواریم که نمادگرایی در این رنگ دنیایی پویا ایجاد کند که آزمایش را تشویق می کند. “یکی که از فضای مجازی در قلمرو فیزیکی استفاده می کند و روح ما را برای کشف احتمالات پیشگامانه جسور می کند.”

در حالی که این رنگ پیوندهای عمیقی با گذشته و حال دارد، مؤسسه می خواهد روشن کند که رنگی است که به طور غیرقابل انکاری برای زمان حال مناسب است، سایه ای که همه مردم را تشویق می کند تا زندگی جسورانه را در لحظه زندگی کنند

ایزمن گفت: «نام رنگ به خودی خود به شما می گوید که این رنگی است که باید با آن جشن بگیرید، رنگی شاداب که خوش بینی و شادی را تقویت می کند.» این چیزی است که ما آن را سایه بی حد و حصر می نامیم، یک بیانیه برجسته واقعی. اگر این رنگ را می پوشید و توجهی به شما نمی شود، هیچ راهی وجود ندارد که وارد اتاقی شوید. این جسارت است. این شوخ و فراگیر است – از هر کسی با همان روحیه سرکش استقبال می کند.