سرخط خبرها
خانه > روانشناسی > چیزهایی که ظاهرتان درباره شما می گوید

چیزهایی که ظاهرتان درباره شما می گوید

چیزهایی که ظاهرتان درباره شما می گوید

همه ما آدم ها قضاوت می کنیم. حتی در چند ثانیه اولی که شخصی را ملاقات می کنیم درباره او کمی قضاوت می کنیم. مثلا چقدر تیزهوش به نظر می رسد یا چقدر شبیه جنایتکارهاست. گاهی اوقات ممکن است اولین برداشت مان درست باشد و گاهی اوقات اشتباه. در زیر چند نمونه از قضاوت هایی که درباره دیگران از روی ظاهرشان می کنیم آمده است.

اگر جذاب باشید از دید دیگران ویژگی های مثبت دیگری هم دارید

در روانشناسی پدیده ای وجود دارد به نام “اثر هاله ای” که به نوعی خطا در شناخت و تصمیم گیری گفته می شود. به همین دلیل است که با دیدن انسان های جذابی که ظاهر خوبی دارند تصور می کنیم به جز ظاهر خوب ویژگی های مثبت دیگری مثل هوش و تعهد نیز دارند. در یکی از تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان از تعدادی از افراد خواستند نظرشان را درباره مقاله ای بدهند. وقتی به آن ها تصویر یک فرد جذاب به عنوان نویسنده را نشان دادند قضاوت مناسب تر و بهتری نسبت به مقاله اش داشتند اما وقتی تصویر یک فرد معمولی را نشان دادند یا اصلا تصویر نویسنده را نشان ندادند قضاوت ها نسبت به مقاله بدتر و ضعیف تر شد.

دیگران می توانند از روی عکس شما پی به یکسری ویژگی های شخصیتی تان ببرند

مردم می توانند به خیلی از ویژگی های شخصیتی شما از روی عکس پی ببرند. ویژگی هایی چون درونگرا یا برونگرا بودن، اعتماد به نفس، مذهبی بودن، وظیفه شناس بودن و مواردی دیگر…

مردم از روی قد شما درباره توانایی های رهبری تان قضاوت می کنند

روانشناسان تحقیقی انجام دادند و در آن تصویر چندین مرد و زن را به شرکت کنندگان نشان دادند. شرکت کنندگان از روی چهره این افراد ابتدا تشخیص دادند که آیا این فرد قد بلند است یا خیر. سپس قضاوت کردند که آیا این افراد رهبران خوبی هستند یا نه. از نظر آن ها چهره هایی که به نظر قدبلند می آمدند رهبران بهتری به نظر می رسیدند.

دیگران از روی فرم صورت درباره قوی بودن شما قضاوت می کنند

در یکی از تحقیقات دانشمندان تصویر ۱۰ نفر با حالات چهره متفاوت به شرکت کنندگان نشان داده شد و از آن ها خواسته شد که صمیمیت، قابل اطمینان بودن و قوی بودن آن ها را تشخیص دهند. شرکت کنندگان تصاویری که حالات چهره شادی داشتند را نسبت به تصاویری که حالت چهره عصبانی داشتند به عنوان افرادی قابل اعتمادتر و صمیمی تر قضاوت کردند. همچنین کسانی که صورت پهن تری داشتند را افرادی قوی توصیف کردند.

صرف نظر از مسائل شناختی ظاهرتان چیزهای زیادی درباره سلامت شما نیز می گوید

چین و چروک های روی پوست علاوه بر سن درباره سلامت قلب نیز حقایقی را می گوید. کسانی که مشکل قلبی ندارند جوان تر از کسانی که مشکل قلبی دارند به نظر می رسند.

منبع:bedunim.ir

♥ جذاب ترین مطالب امروز را اینجا ببینید

اینم ببین!

روانشناسی رنگ ها | شما تحت تاثیر کدام رنگ ها هستید!؟

شما متولد چه ماهی هستید؟ شما تحت تاثیر کدام رنگ هستید؟ هر شخصی بر اساس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *